Avrupa Güneşi Projesi

Avrupa Güneşi Projesi ile ilgili Deniz Sipahi’nin yazdığı köşe yazısı

Murat Bakan ise 2010’un, “Fakirliğe ve sosyal dışlanmışlığa karşı mücadele yılı” olduğunu hatırlatıyor ve şunları söylüyor: “Bu nedenle çocukların, özellikle dar gelirli ailelerin, tatil olanağı bulamayan başarılı çocukları arasından belirlenmesi gerekiyor. Öğrencilerin, konaklama, gezme, tatil ve yemek masrafları organizasyon kapsamında karşılanacak…”

635186583272884336

GEÇEN yıl başlatılan bir sosyal sorumluluk projesinin sloganı hala aklımda…
“Bir insan değişir, bir dünya değişir…”
Buna çok inanıyorum.
Bazen küçük bir fikir çok büyük açılımlar getirir.
Küçük bir dokunuş bütün gidişatı etkiler.
Küçük bir adım hiç beklemediğiniz sonuçlar ortaya çıkarır.
O yüzden ben…
Israrla ve sabırla; insanların hayata bakışını değiştirecek projelere destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bugün size küçük bir fikrin, minik bir hayalin çocukların hayatında nasıl büyük izler yarattığını anlatacağım. Bu fikrin sahibi Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Murat Bakan…
Bakan; Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm’ün yanına gidiyor ve Fransa’nın en büyük sivil toplum örgütlerinden olan “Secours Populaire Français” den bahsediyor. “Secours Populaire Français” in bir milyon üyesi, yüz binlerce gönüllüsü olduğunu; dünyada 70 ülkede proje ortağı bulunduğunu ve Karabağlar’ın da bu Fransız kuruluşuyla partner olabileceğini söylüyor. Başkan Kürüm, ekibini görevlendiriyor; özellikle gençlere, çocuklara yönelik projeler konusunda işbirliği yapılmasını istiyor. Murat Bakan, “Secours Populaire Français” in “Avrupa Güneşi” projesine başvuru yapılmasını sağlıyor.
“Avrupa Güneşi” 2010’un “Fakirliğe ve sosyal dışlanmışlığa karşı mücadele yılı” olması nedeniyle yaratılan bir organizasyon…
Proje kapsamında üç bini Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden, kalanı Fransa’dan olmak üzere, farklı kültürlere sahip toplam 50 bin çocuğun Fransa’da buluşması amaçlanıyor. Çocuklar hem kendisi dışındaki farklı bir kültürü tanıyorlar, hem de beraber tatil yapıyor.
Türkiye’ye bu yıl 18 kişilik bir kontenjan tanınıyor.
Ve güzel olan…
Bu kontenjanın tamamı Karabağlı çocuklara veriliyor.
Başarılı 18 çocuk, bugünlerde 2-22 Ağustos arasındaki Fransa seyahatine hazırlanıyor.
Kent Konseyi Başkanı Murat Bakan’la konuştum.
Çocukların hayatlarındaki en mutlu günleri yaşadıklarını söylüyor.
Geçenlerde Başkan Sıtkı Kürüm’ü ziyaret eden çocuklar; çok farklı sorular sormuş.
Daha Paris’e gitmeden, Fransa dönüşünde yapacaklarının listelerini vermişler.
Kürüm, Türkiye’yi Karabağlar’dan öğrencilerin temsil etmesinin önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu projede tatil olanağı bulunmayan çocuklarımızı uluslararası bir etkinliğe göndererek, onlara önemli bir hizmet sunuyoruz. Etkinlik, çocuklar arasındaki sosyal adaletsizliğe karşı mücadele duygularını ve bilincini geliştirmeyi amaçlıyor. Dünya çocuklarının eşitlik ve kardeşlik duygularıyla güzel tatil geçireceğine, güzel dostluklar edineceğine inanıyorum.”
Murat Bakan ise 2010’un, “Fakirliğe ve sosyal dışlanmışlığa karşı mücadele yılı” olduğunu hatırlatıyor ve şunları söylüyor: “Bu nedenle çocukların, özellikle dar gelirli ailelerin, tatil olanağı bulamayan başarılı çocukları arasından belirlenmesi gerekiyor. Öğrencilerin, konaklama, gezme, tatil ve yemek masrafları organizasyon kapsamında karşılanacak. Üç hafta sürecek etkinliklerde, kültürler arası yakınlaşmanın, farklı kültür ve kimliklere hoşgörüyle bakabilme, ırkçılığa ve dışlanmışlığa karşı ortak bir bilincin geliştirilmesine vurgu yapılacak. Paris’i de gezecek olan çocuklar ünlü Eyfel Kulesi etrafında piknik yapacak. Çeşitli sportif, kültürel etkinliklerin de yer aldığı program çerçevesinde çocuklar, Fransa’nın en tanınmış sporcuları, sanatçıları ve yazarlarıyla buluşacak…”
İnanıyorum ki…
Bu 18 çocuğumuz Türkiye’ye geldiklerinde dünyaya, hayata, yaşadıkları yere çok daha farklı bakacak.
Bir insan değişir, bazen bir dünya değişir…
Çocuklar bizim geleceğimiz
 
Murat Bakan, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı… Bakan, “Avrupa Güneşi” projesini Karabağlar Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na sundu ve Fransa’daki sivil toplum örgütüyle ilişkileri yürüttü. Bakan, “Bu projeleri takip edip, ilçemizdeki çocukların, Avrupa Birliği ülkelerindeki yaşıtlarıyla temas kurmalarını, kültürel gelişmelerine katkı koymayı hedefliyoruz. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Kültürler arası etkileşim, farklı uluslardan çocuklar arasında hoşgörünün gelişmesini sağlamak bizim açımızdan önemlidir” diyor. Murat Bakan, yakından takip ettiğim siyasetçilerden biri… Her zaman söylüyorum.
Türkiye’nin siyasette yeni yüzlere ihtiyacı var.
Koltuktan bir şey almak için değil; oturduğu koltuğa bir şeyler vermek isteyen siyasetçileri toplumu görmek istiyor.
Gençler siyasete girmeli ve aktif görevler almalı.
Babalar gününüz kutlu olsun
 
Anneler gününde babamızı da, babalar gününde de annemizi de unutmayız. Bizim ailede böyledir. Çünkü biliriz ki; bir anne de, bir baba da kendi mutluluğundan çok, çocuklarının mutluluğuyla mutlu olur. Bütün anne, babalar böyledir aslında… Beklentiler, istekler, hayaller hep çocukları içindir. O yüzden babaların da, annelerin de günü kutlu olsun…

Yorumla

Your email address will not be published. Required fields are marked *