Murat Bakan’dan Çin Projesi

Murat Bakan’dan Çin Projesi , Türk ve Çinli çocuklar arasında kültürel bağ kurulacak.

1

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li grup sözcüsü Av. Murat Bakan, Çin’den İzmirli çocuklara armağanla döndü.Çin’in önemli sosyal kurumlarından biri olan China Children’s Culture and Scholarship Foundation ile ortak gerçekleştirilecek çalışma sayesinde yoksul Türk ve Çinli çocuklar arasında kültürel bağ kurulacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Çin’e giden heyet içinde yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Avukat Murat Bakan İzmir Kent Konseyi’ne sunulmak üzere proje geliştirdi. Çin’in önemli sosyal kurumlarından biri olan China Children’s Culture and Scholarship Foundation ile ortak gerçekleştirilecek çalışma sayesinde yoksul Türk ve Çinli çocuklar arasında kültürel bağ kurulacak.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 120 kişi ile birlikte geçtiğimiz haftalarda düzenlediği Çin ziyaretinde önemli temaslar kuruldu. Aralarında milletvekilleri, işadamları, belediye başkanları ve çok sayıda kişinin bulunduğu kalabalık bir heyetle Çin’e giden Kılıçdaroğlu, orada ayrıca Çin Komünist Partisi’nin yetkilileri ile bir araya gelmişti. Kılıçdaroğlu ile birlikte Çin’e giden ekipte yer alan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Avukat Murat Bakan’ın İzmir Kent Konseyi’ne sunmak üzere hazırladığı proje ilgi gördü. Çin’den gelecek yatırımcılara hukuki danışmanlık vermek için ziyarette yer alan Bakan’ın sosyal projesinin çalışmaları başladı.
Çin Halk Cumhuruyeti’nin önemli sosyal sorumluluk kurumlarından biri olan China Children’s Culture and Scholarship Foundation ile ortak yapılacak çalışmaya göre yoksul çocuklar arasında köprü kurulacak. Çin’de bulunan fakir çocuklar ile Türkiye’deki maddi durumu yetersiz çocuklar kültürel ve sosyal etkinliklerde bir araya getirilecek. AĞUSTOS TARİHİNDE Dünyada süregelen en eski kültürlerden birine sahip olan ve ekonomik olarak da yüzyılın küresel gücü olarak kabul edilen ülkenin çocuklara yönelik en büyük vakfı aracılığı ile gerçekleştirilmesi planlanan proje ile çocuklar arasındaki sosyal ve ekonomik eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını hedefliyor.
Proje her yıl 1 Ağustos tarihinde başlayacak ve 19 Ağustos tarihinde uluslararası tatile gidemeyenlerin gününde binlerce çocuğun katılacağı geniş katılımlı etkinlikle sona erecek.
BAKAN: HER GÜN ÇOCUKLAR ÖLÜYOR  Projenin fikir babası Avukat Murat Bakan yaptığı açıklamada, “Dünya nüfusunun dörtte biri mutlak yoksulluk ve açlık içerisinde yaşıyor. Bu durumdan en çok etkilenen ise çocuklar oluyor. Yeryüzünde her gün binlerce çocuk açlık sebebi ile yaşamını yitiriyor. Bu nedenle daha önce de Kent Konseyleri aracılığı ile Yoksulluğa Sessiz Kalma ve Avrupa Güneşi projelerini hayata geçirmiştik. Avrupa Güneşi Projesi’nde 40 Yoksul ve başarılı çocuğumuzu Fransa’ya götürmüş ve benzer bir etkinliği Karabağlar Kent Konseyi olarak gerçekleştirmiştik. Şimdi ise İzmir Kent Konseyi olarak bu projenin yapılmasını arzu ediyorum” dedi.
 DOSTLUK AĞI OLUŞACAK Proje için özellikle tatile gidemeyenlerin gününü tercih ettiklerini ifade eden Bakan, “Çocuklarımızın büyük çoğunluğu tatile gidemiyor. Okullar açıldığında her çocuğun arkadaşlarına anlatacağı tatil anısı olması onların sosyal başarılarını arttıracaktır. Yalnızlığını yenmek ve unutamayacağı duygular ve paylaşımlar yaşaması için bu projenin önemi büyük. Farklı ülke çocukları arasında sosyal dayanışma ve kültürel paylaşımlar sağlamak, farklı kültürleri, inançları ve etnik kimlikleri tanımak tolerans ve hoşgörü göstermelerini sağlamak istiyoruz. Bitmeyen dostluklar edinmelerini sağlayarak farklı spor dallarına ve kültürlere ulaşabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Pekin’e gidecek çocuklarımız oradaki sanatçılarla, sporcularla ve bilim insanları ile tanışacak aynı şekilde buraya davet edeceğimiz Çinli çocuklar ise bizim değerlerimizi görecek. Folklor grupları, küçük sokak orkestraları, animasyonlu oyunlar onları bekliyor olacak. Çin’den gelen misafirlerimizle birlikte bir dostluk ağı oluşturacağız hedefimiz bu projeyi her yıl farklı ülkelerin sivil toplum örgütleri ile yinelemek ve İzmir’den yükselen Akdeniz Güneşi’nin Dünya çocuklarının içini ısıtmasıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumla

Your email address will not be published. Required fields are marked *